Kişisel Gelişim Nedir ?

 


Kişisel gelişim kişiyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlar. İnsanı sosyal hayatta etkili, verimli, güçlü kılmanın yolu bilgi yapılandırmasıdır. İnsan bunu ancak farklı öğrenmeler gerçekleştirerek yapar. Bu öğrenmeler arasında ilşki kurduğu takdirde yaratıcı düşünme becerisi kazanabilir. İşte kişisel gelişim ile bu amaçlanarak, birey bu potansiyel ve ilişkileri güçlendirip geliştirerek yapılandırmaktadır.

Uygulanan yöntemler arasında, geçmiş ile ilgisinin tamamen ortadan kaldırılması, gelecek kaygılarından arındırılması, anda yaşamanın sağlanması, yanlış düşünce kalıplarından kurtulması, enerji, hipnoz ve NLP temel uygulamaları kullanılır.


Kişisel gelişim ile nitelikleri gelişen birey, artık çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde daha gelişkendir. Artık sosyal yaşamda daha etkili, verimli ve mutlu olur. Bu fayda yada yatırım da diyebiliriz, insana değil tüm topluma yapılmıştır aslında. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir. Bu etkileşimler çok yönden gelişmiş toplumlar, popülasyonlar meydana getirecektir.

Kişisel Gelişim, kişinin en yüksek potansiyelini açığa çıkartmada, bu potansiyeli en iyi şekilde oluşturmada ve kullanmada katkısı olacak olan yollardan sadece biridir.

Kişisel Gelişim kişinin kendi mevcut durumunu yukarılara taşıma isteği ile başlayıp, çevresinde saygın bir yer ve kendi ile barışık bir kişi olarak sonuçlanır.

Kişisel gelişim ile nitelikleri gelişen kişi, artık çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde daha gelişken hale gelir. Artık sosyal yaşamında daha etkili, verimli ve mutlu bir kişi olur. Buna fayda yada yatırım da diyebiliriz. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir.
Kişisel Gelişim Nedir ? 4.5 5 Kybalion Kişisel gelişim kişiyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlar. İnsanı sosyal hayatta etkili, verimli, güçlü kılmanın yolu bilgi yapılandırmasıdır. İ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved