Mandala

 


Mandala, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad. Genellikle daire veya kare şeklinde olurlar. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilir. Her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Hinduizm'de Siva ve Sakti'nin kozm
ik dansını Budizm de Buda Diyarını veya Buda nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır. Budizm'de mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Mandala Kullanımının Yararları

Dinlenmek ve konsantre olmayı arttırmak için yapılabilecek çalışmalardan biri de, tam bir sessizlik içinde veya arka plandaki hafif bir müzik dinlerken bir mandala boyamaktır.

Mandalalar ruh için bir ilaçtır.
Mandalalar vücut, ruh ve zekânın kaynasmasıdır.
Kendi yaratıcılığını keşfetmektir.
Kendinizi ve etrafınızı saran gerçeği fark etmektir.
Günlük yaşantınızla ve streslerinizle daha kolay baş etmektir.
Sakin ve serinkanlı olmayı öğrenmektir.
Dikkatini toplama süresini uzatmaktır.

Mandalalardan özellikle son zamanlarda okullarda da yararlanılmaktadır. Mandala ile öğretmenler öğrencilerin iç dünyalarını daha iyi tanımakta ve çocuğa yaklaşımda çocuğun bu özelliklerinden yararlanmaktadırlar. Ayrıca mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkilendikleri görülür.
Mandala 4.5 5 Unknown Mandala, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.  Genellikle dair...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved