Bilinç( Şuur ) Nedir ?

 


Bilinç: Kişinin kendi varlığının tümüyle farkında olması halidir. Gördüklerimizin uyarılar şeklinde sinir sistemi aracılığı ile beynin kabuğuna gönderilerek orada kodlanarak, işlenerek gerekli tepkilerin verilmesidir. Bütün bu işlemler oluşurken beynin uyanık olması gerekir ve farkındalık ortaya çıkar. Yapılan oluşan her şeyi fark etmek olayıdır. 

Bilinç, yaşananı fark edebilme yeteneği doğrultusunda, izleyerek, değerlendirerek, karar vererek ve çevreye karşı tavır koyarak öznel olarak kendinin farkında olma ve kendini birey olarak algılayabilme durumudur.


Maddedeki düzen ve dinamizmin insanda nasıl bilinç oluşturabildiği bilimsel açıdan açıklanamamış sorudur. Fizyolojik olaylar tamamen nedensel olarak davranışlarımızı belirleseydi; bilinç, yaşananı fark edebilme yeteneği doğrultusunda, izleyerek, değerlendirerek, karar vererek ve çevreye karşı tavır koyarak öznel olarak kendinin farkında olma ve kendini birey olarak algılayabilme durumudur.

Maddedeki düzen ve dinamizmin insanda nasıl bilinç oluşturabildiği bilimsel açıdan açıklanamamış sorudur. Fizyolojik olaylar tamamen nedensel olarak davranışlarımızı belirleseydi (determinizm), bilincimiz işlevsiz ve lüzumsuz olurdu.

Bilinç, kimliğimizi muhafaza eden anımsama yeteneği ile bağlantılıdır. Uykudayken bilincimiz kaybolur. Dolayısıyla rüyada yaşadıklarımızı kontrol edemeyiz.

Yunuslar son araştırmalara göre aynada kendilerini tanıyabiliyorlar, dolayısıyla bilinçleri var kabul edilir. Yunuslar aynı zamanda çok karmaşık neokortekse (beyinde problem çözme, farkındalık vb. zekâ belirtileri ile ilgili bir birim) sahipler. Ek olarak araştırmacılar yunuslarda Von Economo sinir hücreleri denilen hücreler de buldular. Bu hücreler insan ve maymunlarda duygular ve sosyal algılamalar ile bağlantısı olduğu bilinen hücre gruplarıdır.

Bilinç( Şuur ) Nedir ? 4.5 5 Unknown Bilinç: Kişinin kendi varlığının tümüyle farkında olması halidir. Gördüklerimizin uyarılar şeklinde sinir sistemi aracılığı ile beynin kab...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved