Esas Olarak Farkındalık Nedir?

 
Farkındalık; bu kelimeyi duymuşsunuzdur.Sosyal medyaya ‘’Farkındalık ‘’diye yazdığınızda ‘’ anı yaşamak, hareketlerini izlemek, nefesini izlemek vb.'' diye tanımlamalara rastlamışsınızdır. Bu mudur farkındalık?

Nefesimi izliyorum aldım – verdim, nefes al - nefes ver evet bir şeyin farkına vardım: Yaşıyormuşum, hayattaymışım; tamam o zaman mesele yok; böyle midir? Bu şekilde olduğu zaman kişiye ne yararı olabilir ki? 

Farkındalık; bilmektir, etrafınızda neler olup bittiğini anlamaktır. Yaşanan, sezgilenen bazen kelimelere aktarılamayan manadır. İnsanların hayata bakış açıları birbirine benzemez, işin özünde inançları, tercihleri, sevdikleri, nefret ettikleri şeyler olayları farklı bir şekilde algılamalarına, idrak etmelerine yol açar. Her bireyin, hayata bakış açısı, farkındalığı farklıdır. Alt yapı olmadan insan ne yapsa boştur. Önce bir yapının temeli oluşturulmalıdır.

Her şeyden önce bilgi esas alınmalıdır. Hiçbir şey bilmeyen bir insanın hayata bakışı tek düzedir. Topraktan geldik, toprağa gideriz; düşüncesinde olan bir insan için yaşamda kendini geliştirmenin, farkındalığın mana ve önemi ne kadar olabilir ki? 
İnsanın bilgiye ilgisi; merak , düşünceler ve sistemde farklı bir noktaya gelmek istemesiyle alakalıdır. Bilgi edinildikçe; bu aileden okuldan başlayarak devam eder, kişinin gelişmesinde önemli rol oynar. Bilgi olmadıktan sonra, kendini izlemişsin neye yarar …? 

Bilgi, bir olayı kavrama kapasitesini yüksek seviyede verir. İnsan bunu beyninde özümseyerek olayların nasıl cereyan ettiğini, insan karakterlerinin ne yapıda olduğunu anlayabilir, analiz edebilir. Birey kendini geliştirdikçe farkındalığı da gelişecektir. Gerçekten ‘’ farkında ‘’ olarak. Bundan sonra, olayların oluşları esnasında daha bir hassas, tahakkum yeteneği gelişmiş, kendine hakim bir birey olacaktır.
Esas Olarak Farkındalık Nedir? 4.5 5 Kybalion

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved