Bireysel Düzeyde Düşünce Gücü

 


Toplumsal düzeyde, baskın olan varsayımların, devlet ve toplumsal kimliklerini ve sonucunda, içinde bulundukları gerçekleri oluşturması gibi, bireysel düzeyde, bireyin zihin haritasının varsayımları, bireyin kendi algısal duruş, karar, davranış şekillerini ve kimliğini oluşturmaktadır.


Örnek olarak; “insanlar bencildir”, “insanlar kendi çıkarları doğrultusunda benim duygularımı ezerler”, “karşı cinsin gözü devamlı dışarıdadır” varsayımlarının baskın olduğu bir zihin haritasına sahip birey, partnerine karşı algısal duruşu, söz konusu varsayımlar doğrultusunda şekillenerek, partnerine karşı aşırı korumacı veya kontrolcü davranış şekillerini benimseme yollunu tercih etmesine neden olacaktır. Bireyin, zihinsel varsayımları, bireyin ilişki içindeki, karar ve davranış şekillerini oluşturmuş ve bu davranış şekillerini “fazlasıyla kıskanç” partner kimliği ile meşrulaştırma yolunu tercih etmiştir. Aşırı korumacı ve kontrolcü, davranışlar altında kendini rahat hissetmeyen, karşı birey ise, ilişkiyi bitirme kararı alma eğilimine girer ve diğer partner başlangıçtaki varsayımı olan “ insanlar kendi çıkarları doğrultusunda benim duygularımı ezerler” doğrulanmış gibi algılayarak, zihin haritasındaki hatalı kodlamayı daha da pekiştirme yoluna gider.

Yukarıdaki örnekte; X bireyin, diğer insanlar hakkında, zihin haritasında ilişkilendirdiği varsayımların, bir ilişki içerisinde karşı tarafa olan davranış şekillerinin ve nihayetinde ilişkinin kendi yapısını nasıl şekillendirdiğini ve bu şeklin, ilişkinin gidişatını nasıl etkilediğini ve gidişatın da, başlangıçtaki varsayımları nasıl doğruladığını demontre etmiş olduk.

Düşünce gücü, çift taraflı keskin bir bıçaktır.
Bireysel Düzeyde Düşünce Gücü 4.5 5 Unknown Toplumsal düzeyde, baskın olan varsayımların, devlet ve toplumsal kimliklerini ve sonucunda, içinde bulundukları gerçekleri oluşturması gi...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved