Kişisel Özgürlüğün Doğuşu

 


Bazı kişiler içinde yaşadığımız yer olarak algıladığımız dünyanın sadece “gerçekliği”, bu her ne ise, bir temsili olduğunu zaten gözlemlemişler. Hans Vaihinger, Alfred Korzybski ve Gregory Bateson dahil düşünürlerin hepsi de aynı gözlemi yaptı.

Hepsi de “gerçekliğe ilişkin deneyimimiz gerçekliğin kendisiyle aynı değildir” konusu üstünde varyasyonları tartıştı. Bazı çok eski kültürlerde aynı sonuca ulaşmıştı.

Binlerce yıl önce zihnin dışında olan şeyin zihnin içinde olanla aynı olmadığını anlamışlardı. Bununla baş etme tarzları ise kısmen, aydınlanmak ve “yanılsamayı” çözmek için yıllarca ve yıllarca meditasyon yapmaktı.

Fakat, geri kalanımız için bu sorun mevcudiyetini sürdürdü. Deneyimimizin zihinlerimizde oluştuğunu kabul etsek bile, öyleyse bu nedir? Bu bilgiyle ne yapabilir? Bu nasıl bir fark yaratacaktır.

Dolayısıyla hipnoz NLP’nin gelişiminde odak noktada önem taşıyordu. Bu NLP’nin var olmasını mümkün kıldı çünkü bu “değişmiş halleri” irdelememize izin verdi. Biz sınırları onunla birlikte genişletebiliyorduk çünkü hipnoz bizim neyin mümkün olduğunu öğrenmeye başlamamıza izin veren bir araçtır.

Modern hipnoterapinin babası Milton Erikson’dır. Milton kalıbı olarak bilinen dil kalıplarının yaratıcısıdır. Bu kalıpları bilinçli zihin için izlenmesi çok zordur, fakat beynin dil-işlem merkezleri için bunları anlamak son derece kolaydır. İnsanlara kaç kez telkinler verdiğimi ve onların da bana bakıp şöyle söylediklerini bilmiyorum: “Ne?” ….ve sonra telkinleri harfi harfine yerine getirdiler, tam olarak doğru zamanda çünkü kendilerine spesifik zamansal belirleyici unsurlar verilmişti.


Milton şu cümleyi “Sizin bilinçaltınız şimdi (“siz şimdi bilinçsizsiniz”) birçok kereler kullandı. Bu büyük bir çelişkidir, fakat bu zamansal ifadeyi “bilinçsiz” sözcüğünden sonra söyler söylemez, bu aynı zamanda bir emir olur. “Sizin bilinçaltınız şimdi…yeni fikirler ister” “Sizin bilinçaltınız şimdi hatta daha fazla bilinçaltı bilmeyi istiyor şimdi…şimdi gelmekte olan geleceği görebildiğiniz şeyi yapmadığınızı göreceksiniz…”

Tüm bu tarz zamansal ifadeler içeriği her iki yönde de yerleştirmek için size büyük alan bırakır. Bu bir yöne karar vermek ve olayların gitmesini istediğiniz yeri hedeflemekle ilgilidir. Hipnozda yaptığınız şey birinin bilincini belirli bir yola sevk etmektir ve söz konusu yolun onların geçmişine mi yoksa geleceğine mi götürdüğüne karar vermelisiniz. Bazı şeylerin onların arkasında ve bazısının da önünde olmasını istersiniz. Bazısının da sonsuza dek gitmesini arzularsınız.
Kişisel Özgürlüğün Doğuşu 4.5 5 Unknown Bazı kişiler içinde yaşadığımız yer olarak algıladığımız dünyanın sadece “gerçekliği”, bu her ne ise, bir temsili olduğunu zaten gözlemle...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved