Kuantum Düşünce Tekniğinin Çıkış Noktası

 


Kuantum sözcüğü fizik biliminde atom altı parçacıklar dünyasını anlatır. Fizikçiler maddenin en küçük parçası olan atomu parçaladılar nötronlara, protonlara, onları da parçaladıkların da da kuarklar, fotonlar, bosonlar v.s gibi ışık parçacıklarına ulaştılar. Sonuç olarak hepsinin enerji,titreşim olduğu sonucuna vardılar.

Bu noktada düşüncenin de çok güçlü bir enerji olduğundan yola çıktığımızda evrende her şeyin titreşim düzeyinde birbiriyle etkileşim halinde olduğunu anlarız ve kuantum alana (tüm olasılıklar alanı, saf bilinç alanı, kolektif bilinç alanı) gönderdiğimiz düşünceleri çekim yasası ve diğer evrensel yasaların da (sebep-sonuç yasası, denge yasası, devreler yasası, süreç yasası, belirsizlik yasası v.s.) etkisiyle kendimize çekeriz.

 Binlerce yıl öncesinin ezoterik bilgileriyle de örtüşen bu teori Albert Einstein'nın ünlü E=mc2 formülüyle bilimsel zemin buldu. (Enerji=Madde, Madde=enerji) "Düşüncenin bir enerji olduğunu, her enerjinin maddeye dönüştüğünü ve kaynağına geri döndüğünü" kanıtlamak konusunda ilk adımları atarken ardından gelen diğer fizikçi bilim adamı Niels Bohr, fiziksel dünyanın görünen kısmının en derininde yasaların değiştiğini ve belirsizlik alanına girildiğini, bu alanda maddenin katı bir yapıya sahip olmadığını, bütünsel olarak birbiriyle etkilenen zeki enerji parçacıklarının bulunduğunu saptadı.

•Fizikçi Gregg Braden 'Sıfır noktasına uyanış' adlı kitabında bütün parçacıkların nerede olurlarsa olsunlar birbirlerinden haberdar olduklarını, duyguların ve hatta genetik kodların kuantum parçacıkları etkilediğini anlattı. 

•Fizikçi teozofist Danah Zohar 'Kuantum benlik' adlı kitabında kuantum fiziğinin hayatın bütün yönlerine uygulanışı konusunda olağanüstü örnekler sergiledi.

•Dr.Deepak Chopra,'Kuantum iyileşme' adlı kitabında sağlığın fizik ötesi boyutunun önemini sürekli değişerek akan bir enerji ırmağına benzeterek vurguladı.

•Stephen Wolinski 'Kuantum bilinçlenme' adlı kitabında kuantumun psikolojiye uyarlanmış tekniklerini sundu.

•Fritjof Capra 'Fiziğin Tao'su adlı kitabında Tao'cu felsefe ile kuantum fiziği arasındaki benzerlikleri vurguladı.

•Son zamanlarda çok satan 'Secret' adlı kitap bazı önemli evrensel yasaları içine almayarak eksik bilgiler içermesine rağmen aynı teoriyi anlatmaya çalıştı.

Kısaca bu teorinin insan hayatına uygulanması durumunda nasıl bilinçlenebileceğimizi ve yaşadıklarımızın nasıl dönüşebileceğini anlattılar. Buna göre biz olumlu-olumsuz tüm düşüncelerimizi, duygularımızı da katarak farkında olmadan kuantum alana gönderiyoruz ve tam da düşündüğümüz şeyi gerçekleştirme olasılığını arttırıyoruz. Hatta çoğu zaman yaşıyoruz demek daha doğru.

Basit bir örnek:Uçağı icat etmeden önce insanoğlu muhtemelen şöyle düşündü;'Keşke ben de kuşlar gibi uçabilsem'.Ardından, bedenlerine kanat takarak uçmayı denediler, küçük model uçaklarla devam ettiler,bugün uçağın da ötesinde uzay araçlarına kadar ilerlettiler..(Düş+Zaman=Gerçeklik) formülüne güzel bir örnek sergilediler.

Konuyla ilgili diğer bir formül de şu: Aynı soydan gelen varlıkların nüfusunun yüzde birinin karekökü kadar kişi aynı şeyi düşünüp yaptığında bir sıçrama (kuantum sıçrama veya morfojenik rezonans-Yüzüncü Maymun fenomeni) gerçekleşiyor ve nüfusun geriye kalanı da aynı şeyi yapmaya başlıyor. Tek bir bireyle başlayan yenilik önceleri dirençle karşılansa da uygulayanlar belli bir kritik sayıya ulaştığında toplumsal değişime yol açabiliyor. Bu durumda bireysel bilinçlenmenin ve işe kendimizden başlamamız gerektiğinin önemi ortaya çıkıyor.

Türkiye'de Şanal Günseli'nin geliştirdiği bir eğitim paketi olan Kuantum Düşünce Tekniği tam da bu noktada devreye giriyor.Ben ondan ilk eğitmenlik eğitimi alanlardan biri olarak onun düşlerinin de kendi düşlerimin de nasıl gerçekleşmekte olduğunu keyifle izliyorum.Mutluluğun,bilinçlenmenin bulaşıcı etkisinin güzelliğini katılımcılarımla,danışanlarımla yaşıyorum..Şanal Bey ile eğitimimin daha ilk aşamasının sonunda şöyle düşündüğümü hatırlıyorum.'Kişisel gelişim yolculuğunda arayışta olanlarla buluşmak,onlarla bütünleşmek harika bir hayat amacı,keşke ben de bu konunun eğitmeni,uygulayıcısı olsam'..O günkü düşüncemi bugün ilerleterek,zenginleştirerek yaşıyor olmam yukarıda anlattığım mekanizmanın bireysel işleyişine iyi bir örnek olabilir belki..

Örnekler çoğaltılabilir..Bir zamanlar 'Tek hayalim bir çiftlik sahibi olup orada yaşmak istiyorum' gibi konuşmuş insanların bugün bu hayalini yaşadığına şahit olmuşsunuzdur. Veya örneğin eşi komada olan bir insanın 'Eşim yeter ki yaşasın yatalakta olsa ona bakarım' dediğini duymuşsunuzdur.Tam da dilediği olmuştur ve yıllardır eşine bakarak yaşamaktadır..v.s.v.s.Evren sorgulamıyor,yargılamıyor..sadece istediğiniz deneyimleri size sunmak için çalışıyor..

Emerson'un dediği gibi;
"Dualarınıza dikkat edin, gerçekleşebilirler"


Ya da Gandhi'nin dediği gibi;
"Düşüncelerinize dikkat edin sözleriniz olur,
Sözlerinize dikkat edin inançlarınız olur,
İnançlarınıza dikkat edin kimliğiniz olur,
Kimliğinize dikkat edin davranışlarınız olur,
Davranışlarınıza dikkat edin kaderiniz olur''

Kuantum Düşünce Tekniğinin Çıkış Noktası 4.5 5 Unknown Kuantum sözcüğü fizik biliminde atom altı parçacıklar dünyasını anlatır. Fizikçiler maddenin en küçük parçası olan atomu parçaladılar nötron...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved