NLP‘nin Temel İlkeleri Nelerdir?

 


1-İLETİŞİM HER ZAMAN GERÇEKLEŞEN BİR ŞEYDİR: 

İletişim kurmamak mümkün değildir. Görme , duyma , hissetme , koku alma ve tat alma duyuları düzleminde sürekli olarak bilgi alışverişi olmaktadır. Bu alışverişten çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde faydalanılır ve iletişim alanında bulunan herkes , bi şekilde bilgilerin etkisi altında kalır.

Örnek ; bir tartışma sırasında konuşmayan kişi, faal iletişimin ağırlık noktasını , açık olan diğer dört kanalı aracılığı ile duyu kanallarında depolamaktadır.

2-HAREKETE GEÇİRDİĞİ TEPKİ, İLETİŞİMİN ANLAMINI OLUŞTURUR. İLETİŞİMİN HEDEFİ HAREKETE GEÇİRDİĞİ TEPKİDİR:


İletişimin gerçekleşip gerçekleşmediği , alıcının korunmuş bilgileri aracılığı ile gönderenin ne istediğini ne derece anlayabileceği ile ölçülür.

Bunu gerçekleştiremiyorsa , gönderen ne kadar iyi niyetli olursa olsun , bu alıcıyı bundan daha akıllı yapmayacaktır. Ayrıca bilgi , alıcının gönderen tarafından istendiği şekilde hareket etmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır. Aksi halde iletişim hedeflenen etkiye sahip olmaz. 

Örneğin ; bir caddede yürüyorsun ve yanında bir araba duruyor .Sürücü sana üzerinde bildiğin adresi yazılı olduğu bir kağıt gösteriyor. Kesin olarak bu adamın , senin yolu tarif etmeni istediğinden eminsin ve yolu en ince ayrıntısına kadar tarif ediyorsun. Konuşmanın sonunda adam sana ‘’ Can you tell it iç English , please? ‘’ diyor ve sen adamın kullandığın dili bilmediği için söylediklerinden bir şey anlamadığını fark ediyorsun. Böylece sen ya adamın dili hakkında tüm bildiklerini geri çağırırsın veya adama bir yol tarifi çizersin , yani iletişimin diğer yollarını seçersin . Böyle bir durumda birçok insanın yaptığı gibi daha yüksek sesle anlatmaya çalışmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü sadece İngilizce konuşabilen bir kişi , diğer herhangi bir dili anlamayacaktır.

3-İNSANLAR GERÇEKLİK HAKKINDA OLUŞTURULAN MODELE TEPKİ GÖSTERİYORLAR, GERÇEKLİLİĞİN KENDİSİNE DEĞİL:

Eğer 400 yıl önce insan elektrik , uçaklar veya arabalar hakkında konuşsaydı, ya gülerler ya da deli derlerdi. Günümüzde bunlar , herkesin anlayabileceği kadar doğal şeyler . Genel olarak kabul ettiğimiz dünya tasarımı , gerçekliğin dünya haritası ve insanların bazı şeylere olan tepkisi değişti. Buna karşılık günümüzde birçok insan spiritüel güçlerin gerçekliği konusunda kuşkucu ve bu güçlerin insan varlığını etkileyebildiği düşüncesini kabul etmekte zorluk çekiyorlar.Oysa 400 yıl önce herhalde neredeyse , hiç kimse bundan şğphe duymazdı.

4-BEDEN , ZİHİN ve RUH , İNSAN BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÇEŞİTLİ , BİRBİRİYLE YAKINDAN BAĞLI GÖRÜNEN BİR PARÇALARDIR.BİR PARÇANIN DEĞİŞMESİ , DİĞERLERİNİ DE ETKİLER:

Böyle bir durumla mutlaka karşı karşıya gelmişsinizdir.Bir insan sürpriz bir gelişmenin etkisiyle çok mutlu oluyor ve siz bunu onu bedeninden anlıyorsunuz , yürüyüşü farklı , duruşu farklı , yüz ifadesi içsel mutluluğunun habercisi . Buna karşılık , bir insanın bedensel hastalığı , insanın zihnini korkuyla kaplayabilir ve mantıklı düşünmesini engelleyebilir. Bedene dayalı çağdaş psikoterapistler bu bağlantıları hastalarının sağlığına kavuşması için sistematik olarak uyguluyorlar.

5-TOPLUMDAKİ İNSANLARLA KARŞILAŞTIRILAN EN ESNEK İNSAN, SOSYAL ÇEVRESİNİ BELİRLİYOR:

Belirli davranış şekillerine bağlı olarak başka insanlarla sıkı bir ilişki içerisindeysen , bu bazı sorunları beraberinde getirebilir.İnsanlara yapması gerekenleri ‘’ her zaman ‘’, emreden bir ses tonuyla söylersen , buna alışık olmayan ya da daha uyumlu davranış şeklini tercih edenlerin direnişini harekete geçirirsin. Ancak aktaramazsın.Her ikisini de yapabilen ve ihtiyaca göre esnek davranabilen kişi , geniş bir kitle ve geniş çerçeveli sorunlara karşı daha yapıcı olacaktır.

6- MUTSUZ ve HASTA İNSANLAR MAHVOLMUŞ DEĞİLDİR, ONLAR SADECE YAPABİLDİKLERİNİ ve ELLİRİNDE OLANLARI KULLANIRLAR ki, BU DA İHTİYAÇLARIN YETERLİ DERECEDE KARŞILAMAMAKTADIR:

Kendisi ile uyum içinde yaşayan , olduğu her şeyi ile , ihtiyaçlarını ve zaaflarını sevgiyle karşılayan insan mutlu ve huzurludur.Bir başkası olmaya çalışan veya kendisini veya kendisinden bir parçayı inkar eden , kendine karşıdır ve kendi varlığına karşı açtığı bu anlamsız savaşta , gücünü ve vaktini boşa harcar. Bunun sonucunda , mutsuzluğa ve hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle iyi bir yaşam sürmek isteyen bir insanların , kendilerine ve ne olduklarına karşı anlayış geliştirmeleri yeterlidir.

Örneğin ; mesleğinde , kendine uygun olmayan bir alanda kariyer yapmaya çalışan kişi, vaktini boşa harcıyordur. Bunun yerine , kendisine uygun olan bir faaliyet seçse , daha çok destek görür, başarılı olur ve daha faydalı izler bırakır.

7- HERKES , HER ZAMAN , MÜMKÜN OLDUĞU KADAR İYİ DAVRANIR:

Sizin de hiç başınıza geldi mi: Önemli bir şey öğreniyorsun ve şöyle düşünüyorsun; ‘’ keşke bunu daha önce bilseydim , o zaman şu ya da bu hatayı yapmazdım’’ bu mutlaka doğrudur. Ancak sen bu zamana kadar , öğrendiğin önemli şeyi öğrenebilmek için tecrübe kazanmalıydın . Bu o zamanlar henüz mümkün değildi. Bu nedenle de , bugün yapacağından farklı olarak , senin için daha az tatmin edici bir yaklaşık olarak aynı şeyleri düşüneceksin. Ne olmuş yani ? Hepimiz sürekli olarak değişiyoruz, öğreniyoruz ve daha kendimize yeterli oluyoruz.Kendine , bugünkü yeteneklerini kabul etmeye izin ver , onları uygula ve bunları yarın daha iyi yapabileceğine sevin, çünkü sen hayatından sürekli ders çıkarmaya karar verdin.

8- HER DAVRANIŞ HERHANGİ BİR BAĞLAMDA DEĞERLİ ve FAYDALIDIR:

Düşünün ki , kendini sürekli olarak yanlış ifade ediyorsun , nadiren sözünün arkasında duruyorsun, başkalarını hataları yüzünden küçümsüyorsun ve kendini bir şeyler yapmaya veya gerçekten sorumluluk alma konusunda engelliyorsun .’’ Bu korkunç olurdu ! ‘’ diyorsun, belki şimdi , kendine ‘’ Benimle kim ne yapsın? Mesleğimi de unutabilirim . Beni kimse ciddiye almaz ki !’’ diyor olabilirsin .Bu davranış şekli senin çevrende belki de gerçekten yararlı değildir. Ancak bir politikacı olsaydın ufukta kariyerinde hızla bir yükseliş görülebilirdi. Bu örnek sana biraz kaba gelebilir ama düşün bakalım ; çok sayıda yaşam durumu , kültürler ve alt kültürler mevcuttur . Ne yaptığın önemli değil , en az bir yaşam bağlamında , aynen bu şekilde hareket etmek senin için anlamlı olabilir.

9-HERKES KENDİSİNE HİTAP ETTİĞİ ŞEKİLDE , HER ŞEYİ ELDE EDEBİLME İMKANINA SAHİPTİR:

Her şeyi başkası gibi yapmaya çalışan insanlar , orijinalinden daha az şeye ulaşır ve buna bağlı olarak daha güç ve zaman harcar . Ancak hedefine doğru , benzersiz bir şekilde yürüyen bir kişi , benzersiz olanı gerçekleştirecektir. Einstein , Dali gibi, resim yapmayı deneseydi , evren ,zaman ve alan hakkındaki mükemmel bilgilerini insanlığa iletemezdi. Dali Karajan Orkestrası ‘ nı yönetmeye kalksaydı , olağanüstü güzellikteki kusursuz resimlerini yaratamazdı ve dünya , beklenileni karşılamayan , fazladan orta dereceli bir orkestra şefine daha sahip olacaktı. Frank Sinatra ne güzel demiş ; ‘’ I ‘ve done it my way ! ‘’

10-HERKES , YAŞAMINDAKİ SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLECEK HER ŞEYE SAHİP, SADECE BUNLARI UYGUN BİR ŞEKİLDE KULLANMAYI ÖĞRENMELİ:

‘’ Olmaz başkaları ne düşünür ! Bu ahlaka aykırı ! Nasıl elde edeceğimi bilmiyorum. Bu benim haddim değil . Bunu yaparsam , sonucunda nahoş olaylar meydana gelebilir ve ben bunu istemiyorum. Bu çok yorucu ve alışılmadık ve bu böyle devam eder gider.

Artık yaşamınla başa çıkabilmek için neye ihtiyacın olduğunu biliyorsun , ancak bunları hayatına doğru şekilde nasıl uyarlayacağını bilmiyorsun .

11- BAŞARISIZLIK YOKTUR, SADECE SONUÇLAR VARDIR:

Sık sık başarısızlığa uğramış olabilir ya da böyle olduğunu düşünebilirsin. Bu fikre nasıl vardığımı bilmek mi istiyorsun? Diyelim ki , matematik ve İngilizce dersinde hep kötü notlar aldın. Bu nedenle ailenin istediği gibi tıp okuyamadın , bunun yerine zaten hep harika bir meslek olarak gördüğün grafikerliği seçtin .Bu senin için iyiydi .Yani sonradan okul eğitimini grafiker olabilmek için şekillendirmen iyi bir tercihti. Ve başarılı olmanı sağladı. Çılgınlık mı? İşte hayatın cilvesi .Belki bugün bile , eskiden düşük not aldığın için kendine kızgınsın .O zaman , taşımaman gereken öfkeyi , çöken omuzlarının üzerinden artık indirmenin ve aynı anda kendini takdir ederek omuzlarını sıvazlamanın zamanı gelmiştir.Çünkü sen uzun vadede kendin için iyi olanı yapmayı başardın. İşte bu kocaman bir takdire değer.

Yaptıklarının sonuçlarından memnun değilsen , ayrıntılı bir şekilde düşün , sonuçlar ihtiyaçlarının tatmini yönünden mi yetersiz , başka insanların değerlerini kendi değerlerinin üstünde mi görüyorsun ya da istemediğin bu sonuçlar , gelecekte karşılaşacağın çok daha sevimsiz olayları engellemiş mi oldu ( yukarıdaki örneğe bakın) . O anki yaşam çemberinde takdir edilmeyen ve ardından başarı getirmeyen çalışmalar yapıyorsan , bir düşün bakalım bu başarıyı sağlayabileceğin yaşam koşulları yok mu?

12- SORUNLAR KÜÇÜK PORSİYONLAR HALİNDE DAHA LEZZETLİDİR:

Çözüme giden yolda adımlar yeterince ufak atıldığında , her sorun çözülebilir. Ne dersin bütün bir pastayı bir anda yutabilir misin ? Birçok insan günlük sorunları ile buna benzer bir şekilde başa çıkmaya çalışıyor. Büyük bir sorunla hızlı ve yeterli bir şekilde başa çıkamadıklarında , bunu bir daha hiç başaramayacaklarını düşünüyorlar. Tekrar pasta örneğine dönelim , pastadan her gün bir iki tane yersen , birkaç günde bitirebilir ve pastayı sindirmen kolay olur. Bu yöntemi sorunlarının çözümüne de uygulamayı dene , her şeyi bir anda yapma .küçük parçalara bölerek sorunları çözmeye çalış NLP dilinde buna küçük parçalar bölme ‘’ aşağı çekme ‘’ olarak adlandırılır.

13- SORUNLU DAVRANIŞIN ARDINDA İYİ BİR NİYET YATAR:

Sigara kullanan ve bırakmak isteyen bazı insanlar , duman çubuklarının düşmanca bağımlılıklarından sorumlu benliklerinin bir bölümünü tedavi etmek isterler. Sigara içmek uzun vadede mutlaka zararlıdır. Kısa vadede ise sıkıntıları giderebilir , isteksizliği hafifletebilir, sosyal bağlantıları karşılamaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.NLP her abes görünen davranışa bir insanın bilinçsiz olan bölümünün perspektifinden bakar, o anda ‘’ kısa vadeli ‘’ çözümlerle hayatı atlatabilmek , için yapabileceği en iyi şeyin bu olabileceği düşüncesinden yola çıkar. Terapi sırasında bu niyet , düşmanca ele alınmak yerine , olumlu kabul edilirse , bu bilinçaltı için sorunun çözümü açısından daha elverişli olur.
NLP‘nin Temel İlkeleri Nelerdir? 4.5 5 Unknown 1-İLETİŞİM HER ZAMAN GERÇEKLEŞEN BİR ŞEYDİR:  İletişim kurmamak mümkün değildir. Görme , duyma , hissetme , koku alma ve tat alma duyuları ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved