Okultizmdeki Haberci Rüyalardan Örnekler (1)

 


Okultistik rüya yorumcuları , rüyanın metafizik iletiler içerdiğini ve uyuyanı , onun geleceğe bakmasını da sağladığı söylenen üniversal bir dünya ruhu , bir kozmik ruh ile birleştiren binlerce yıllık inanışa bağlamaktadır.

  EGNAR CAYCE , GILGAMIŞ DESTANI

Yandaşlarının uyuyan kahin olarak adlandırdığı Amerikalı şifacı EGNAR CAYCE istediği zaman girebildiği trans benzeri uyku durumunda hastalıkları teşhis ediyor ve terapiler uyguluyordu. Bunu yaparken hastaları şahsen görmesi şart değildi. Sadece nerede oldukları bilmesi gerekiyordu . Cayce bu şekilde 43 yıl boyunca tıbbi bir eğitimi olmadan , uzak şifacı olarak faaliyette bulundu. Verdiği bilgilere göre Cayce terapileri için gerekli bilgileri , uykuya daldığında kendisiyle temasa geçen bir ‘’ evrensel ruh ‘’ tan alıyordu. Uyku sırasında doğaüstü güçlerin etkili olabildiği görüşü kesinlikle yeni değildi.

Eski çağlarda tanrıların uyuyan kişiye rüyalarla tebliğde bulunduğu , geçerli bir görüştü .Ya çok iyi tanınan şahısların kılığında ortaya çıkıp talimatlar verebiliyorlar ya da uzmanlar tarafından yorumlanması gereken , alegorik resimler şeklinde iletiler gönderiyorlardı. Genel olarak iki tür rüya ayırt ediliyordu:

1-Spontone olarak ortaya çıkanlar

2-Bir tanrıya rüya vizyonu dilenmesi için aktif olarak çağrılanlar

Mezopotamya da kralın, rüya yorumları konusunda sorumlu mabedin rahiplerine , hükümdar evinin geleceği konusunda rüya görmeleri emretmesi gelenekseldi. Mezopotamya da çok eski dönemlerden beri rüyalara verilen değer , en çok GILGAMIŞ DESTANI nda anlaşılır. Kahramanın Uruk Kralı nın hikayesine sürekli rüyalar eşlik etmektedir.Gılgamış , henüz kariyerinin başlangıcında rüyasında gökyüzünden üzerine ağır bir taş düştüğünü görür. Boşuna taşı üzerinden yuvarlamaya çalışır .Sonra vatandaşlarının desteğiyle onu üzerinden yuvarlamayı başarır ve vatandaşları onu annesine , Güneş Tanrısı nın rahibesine götürür. Daha aynı gece Uruk taki bir sokakta farklı şekilde bir balta bulunur ve onu bir kadın gibi severek yanına koyar. Gılgamış ın annesi her iki rüyadan , oğlunun muazzam bir kahramanla karşılaşacağını ve onun arkadaşlığını kazanacağını çıkartır. Bu arkadaş kısa süre sonra Barbar Engidu kılığında ortaya çıkar . Gılgamış ve Engidu , Sedir ormanının devi Chumbaba ya karşı ortaklaşa bir sefer düzenlediklerinde , onlara tekrar teşebbüslerinin mutlu sonuçlanacağını bildiren üç rüya gönderilir.

Daha sonra Endiagu ya rüyasında erken ölümü de önceden söylenir. Çok sayıda başka Mezopotamyalı hükümdar da rüyadaki görüntüleri tüm ayrıntısıyla aktarmıştır. Örneğin , rüyasında tanrılardan Ur da büyük bir mabet inşa etme talimatını alan Sümerli Kral Gudea gibi . Bu nedenle Mezopotamya kütüphanelerinde rüya önerileri içeren çok sayıda rüya kitabı bulunur. Çoğu özellikle rüya kitabı olarak tanımlanmaz , fakat anlaşılan içerik bunu hemen ele veriyor. ‘’ Eğer bir araba taşırsa , kalbinin dileğini elde edecek . Bir hurma ağacının üzerine binerse ve elinde bir dal tutarsa kalbin sağlamlığını görecek . Eğer kanatları varsa ve uçup giderse , temeli sağlam durmayacaktır , gibi … 


Annette Von Heinz - Frieder Kur
Okultizmdeki Haberci Rüyalardan Örnekler (1) 4.5 5 Unknown Okultistik rüya yorumcuları , rüyanın metafizik iletiler içerdiğini ve uyuyanı , onun geleceğe bakmasını da sağladığı söylenen üniversal bir...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved