Reframing ‘in ( Yeniden Çerçeveleme ) NLP Anlamı

 


NLP'de yeniden çerçevelendirme ( Reframing ), bilinç dışı aklınızın, değiştirmek istediğiniz bir şey konusunda diğer tarafınızla iletişim kurmasının ve içinden seçim yapılacak yeni ve daha tatmin edici davranışlar bulmasının bir yoludur.

Bir durum veya davranışı farklı perspektiflerden inceleyebilmek ruhumuza esneklik ve özgürlük sağlar. Anlam vermedeki esnekliğinizi geliştirerek davranış seçeneklerinizi arttırabilirsiniz.

Çerçeve , imajın sınırlarını oluşturarak resmin belli niteliklerinin altını çizer. Düşünme tarzınız benzer şekilde deneyimlerinizi çerçevelendirebilir. Ona belli açılardan kurgu yapılabilir.

Çerçevelemek , onlara anlam verebilmek için , deneyimlerimizi bir yerlere oturtma şeklimizdir. Kullandığınız çerçeve bağlı olarak aynı olayı çok farklı şekillerde yaşayabilirsiniz.Karşılaştığınız deneyimlere göre ; sorun çerçevesi, sonuç çerçevesi ,mış gibi çerçevesi olmak üzere üç şekilde çerçeveleyebiliriz. 

Sorun Çerçevesi: Kişiler beklemedikleri bir şeyle karşılaştıklarında , onu bir problem olarak görürler. Problemler üstesinden gelinebilir ve ilgilenebilir şeylerdir. Aynı şeyi yaşayan farklı birisi onu oldukça farklı çerçevelendirebilir. Kişiyi kaygılandırdığına göre problemler yardım ve çözümü gerektirir.

Sorun çerçevesi , her zaman işimize yaramayacak olan şeye odaklanmamız demektir. Aksine yapmamız gereken şey soruna değil , çözüme odaklanmaktır.

Sonuç Çerçevesi:Olaylara diğer bakış şeklimiz sonuç çerçevesidir. Bu çerçeve dikkatinizi istediğiniz şeye noktaya çeker.

Mış gibi Çerçevesi: Gelecekle ilgili bir senaryoyu şu anda oluyormuş gibi , olabilirmiş gibi ve gerçekleşmiş gibi hayal etmektir.Hayal angaje edildiği zaman , gerçeğe oldukça yakın senaryolar oluşturulabilir. Böylece onların nasıl göründüğünü ve neler hissettirdiğini anlayabilirsiniz.Çerçeveyi değiştirerek olayları farklı bir şekilde görebilirsiniz. Çerçevelendirmek , deneyimlerimizi yeniden etiketlendirmektir. Yeniden çerçevelendirmenin iki yönü vardır.


Birincisinde koşullar değişmektedir. Örneğin, bir işletmede siparişlerin artması , satışların artması anlamına geldiği için , istenilen yeni bir anlam kazandırılması , daha olumlu bir ruh haline sahip olmak açısından yararlı bir tekniktir.İkincisi, kendinizi , aynı olaylar ya da görüşler hakkında farklı şekillerde düşünebilecek şekilde eğitin.Kelimeler ve onların bir şeyleri çerçeveleme şekli arasındaki ince farkları anlamak ve onları farklı sonuçlara ulaştırmak için kendinizi eğitin.
Reframing ‘in ( Yeniden Çerçeveleme ) NLP Anlamı 4.5 5 Unknown NLP'de yeniden çerçevelendirme ( Reframing ), bilinç dışı aklınızın, değiştirmek istediğiniz bir şey konusunda diğer tarafınızla iletişi...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved