Spiritüel NLP ‘ nin Temel İlkeleri Nelerdir?

 


1- NE KADAR ÇOK ALGILARSAN , KENDİN İÇİN O KADAR ÇOK ŞEYİ YAPABİLİRSİN:

Geçtiğin yollarda ne kadar güzel çiçekler olursa olsun , düşüncelerine dalmış veya bir hedefe kilitlenmiş olarak yanlarından koşarak geçersen , kendini onların varlığı ile mutlu edemezsin. Bir çekicin çivi çakmakta kullanılmak üzere işe yaradığını öğrenmediysen , çevrende on tane de çekiç olsa, sen resimlerini duvara çakarken yine de ayakkabının topuğunu kullanacaksın, Etrafında olanlar dikkat et ve senin için ne anlam ifade ettiklerini anlamaya çalış . Bu uygulanmış ezoterizmdir. 


Spiritüel bilgelik şu demektir: En sonunda , yolun üzerinden ne topladıysan ona sahip olursun . Yolunun üzerinde bulunanları algılayamayan kişi , hiçbir şeyi yanına alamaz ve başında ne ise sonunda da o olarak kalır.Bilinçlilik mutluluğun anahtarıdr.

2-NE KADAR ÇOK SEVERSEN , O KADAR ÇOK GÜCE SAHİP OLURSUN:

Spiritüel anlamda sevgi , başkalarıyla uyum içerisinde , kendini onlarda görmek , onlarla birlikte salınacak kadar hissedebilmektir. Eğer tüm bunları yapabiliyorsan , kendini de karşındakileri de istediğin kadar etkileyebilirsin. Kendi benliğinden vazgeçmeden başkalarıyla bu derece kaynaşabilmen önemli bir sırdır.(ezoterik)

Bir terapistin kendisini hastasında görebilmesi ve onun hislerine ortak olması , hastanın kendine gelmesinde ve içsel yapısının yeniden birebir uyum içinde olmasında yarar . Ezoterizm de bu olgu , solar pleksus çakrasını enerji merkezleri sıralamasında , doğrudan kalp çakrasının önünde oluşuyla izah edilebilir.Bu çarka kimlik oluşumun önemli bir merkezi , yaradılışın diğer bölümlerine getirilen bir sınırlama , kalbin doğrudan enerji aldığı bir odak , almak ve müşterek hissetmenin kalesidir.

3- SANA DÜŞEN SORUMLULUĞU NE KADAR ÇOK ÜZERİNE ALIRSAN, O KADAR ÖZGÜR OLURSUN:

Kendisini olguların zavallı , güçsüz kurbanı olarak gören herkes ; mutlu olmak , istediklerini elde edebilmek için , pek fırsat bulamayacaktır. Huzur ve sancısı kaçınılmaz olan kişi , güçlü olana ‘’ diğerine ‘’ teslimdir. Politikacılar , ebeveynler , çocuklar , toplum , endüstri , ‘’ negatif güçler ‘’ sen yönetebilirler. Ve sen kararını bu yönde kullanırsan , onların elindesindir.Çünkü güçsüzlüğü seçme kararınla bir güç vakumu yaratmış oluyorsun.Doğa her vakumu mümkün olan en hızlı şekilde kapatmak için çaba sarf eder. Yani hayatına karşı üstüne düşen sorumluluğu kabul etmemen , başkalarının ‘’ diğerlerinin ‘’ suçu değil. Köle olmak insana bir anlamda tabii ki rahat gelebilir. Ama sen bunu gerçekten de istiyor musun ? Cevabın hayır ise , ‘’ kendi adına bireyselliğin ve özgürlüğün için kararını ver.Gücünü geri kazan ve hayatını kendi ellerinin arasına almaya çalış’’ Sen hayatının ustasının ustasısın.Sadece yaratıcı güç tarafından , beşiğinde hediye edilmiş olan , kişisel karar verme özgürlüğünü kabul eden ve kullanan kişi , Tanrı ile uyum içinde çalışabilir ve yaşamıyla kişisel gelişimini , spiritüel bağlamda , ileri götürebilir.

4- SADECE GERÇEK ANLAMDA MUTLUYSAN ve MUTLULUĞUNU YAYABİLİYORSAN BAŞARILISINDIR:

Bankada çok paran olabilir, yaşam stilin çok mükemmel görünebilir, diplomaların duvarları doldurabilir , ancak elindekilerle mutsuzsan yaşantın bir başarısızlık örneğidir.Kendini iyi hissettiğin , ama zenginliğinle diğerlerine yardımcı olmadığın , onları desteklemediğin zaman da yüne mutluluk arayışında olursun ve yine aynı şekilde , bütünsel anlamda hayatın başarısızlığa uğramış sayılır. Böyle bir durumda çevrenin ve bununla birlikte , yaradılışın daha büyük bir alanına katkıda bulunmuyorsun demektir. Yaradılışı ileriye götüreni , buna izin verdiği takdirde yaratılış da ileri götürülür.

5-İTİLAFLARI ÇÖZMEK İSTİYORSAN , TÜM İTİLAF TARAFTARLARININ BİRLİKTE SIÇRAYAN HEDEFLERİNİ BUL ve ONLARA BİRLİKTE , BİRBİRLERİNE KARŞI DESTEKLEYİCİ BİR ŞEKİLDE TAKİP ETMELERİNDE , YARDIMCI OL:

İki kişi arasında ya da bir kişinin ta içinde , _ ah yüreğimde iki yahut daha fazla ruh barınmakta ! – oluşan itilafların nedeni şudur; itilafa düşen kişinin , ya çok önemli ihtiyaçları vardır ve hiçbiri yan yana gelemeyecek gibidir ; ya da kişiler birbirlerinden herhangi bir talepte bulunma hakkını imkansız kılıyormuş gibi görünür.Herhangi bir hedef , ne yazık ki , zaman zaman yapıldığı gibi , diğer katılımcıların direncine rağmen ve onların hesabına , aşılmaya çalışılırsa , söz konusu problem zaman veya alan açısından depolanıp ertelenecek ama çözülmüş olmayacaktır. Tümüyle engellenmiş olan kişi , nihayet kendisinin de , başkaları üzerinde baskı kuracağı zamanı bekleyecektir. Bunu yaparken de tabii ki de başkalarının ihtiyaçlarının tatminine engel olacaktır.

Çeşitli taraftarların hem tek hedeflerini içeren, hem de genişleyerek ortak hedef olan NLP ‘ de Meta ; hedef ayrıştırır ve daha sonra bir araya getirilmiş , birleştirilmiş güçlerle takip edilir.Kişiler birbirlerinin ve karşılıklı isteklerini temelden kabul ettikleri takdirde , devam edilebilir. ‘’ Pazarlık Reframing ‘ i denilen NLP tekniği ile ikisi birlikte , olası diğer bir yardımla her amaçlarını tatmin eden , yaygın gerçekçi bir çözüm arayabilirler.

6-İYİLEŞME ve GELİŞME , AYNI DAVANIN İKİ AYRI TANIMIDIR:

Ayaklarının ucuna dikkat etmek sanattır. Arkana değil, o anda ayaklarının olduğu yere değil , çok fazla ileriye değil. Tam da , bir sonra ki adımı atacağın yere bak .Orada yine bir çukur varsa , kenarına bas , ona düşüncelerini bildir , bu güvenli durumdan ders çıkar ve geliş.

7-ÖĞRENEN ve ÖĞRETEN KİŞİ YAŞAR:

Önemli bir olgunun , çeşitli açılardan öğrenilmesi ve yaşanması , öğrenmek ve öğretmek arasındaki farkı oluşturur. Öğrenciler , tecrübe edinebilmek için öğretmene ne kadar ihtiyaç duyuyorsa , öğretmenler de öğrencilere o kadar ihtiyaç duyarlar. Bu , çeşitli perspektiflerde yaşanan birliktelikler unutulmadığı zaman yürünebilecek en iyi yoldur. Yaşamın özü öğretmek ve öğrenmektir. Bu nedenle var oluş düzeyindeyiz , bunun aracılığı ile gelişiyoruz ve eğer istersek tüm yaradılışın gelişmesinde etkili oluyoruz. Artık hiçbir şeyi hiçbir şey öğrenmesi gerekmediğine inanan kişi temelinde ölümü , dolayısıyla bu dünyaya veda etmeyi tercih etmiştir.

8- HER İNSAN, ÇOK SAYIDA FONKSİYON ÇEMBERİNDE OLUŞUR , HAYATLARI BİÇİMLENDİRİLİRKEN BUNLARDAN NE KADARI DİKKATE ALINIRSA , İNSAN O KADAR , ÇOK GÜÇLÜ , ESNEK , SAĞLIKLI , ve MUTLU OLUR:

Yaşam sürecimizde , bazen bilinçaltında, çok sayıda uzman geliştiriyoruz. Zor insanlarla başa çıkabilme , tango yapabilme , kayak yapabilme vs. Bunlardan bazıları , yeteneklerine uygun olarak dikkate alınmaz ve kişiliğin kenarında hedefi olmaksızın dururlar. Kendine ve yeteneklerine sevgiyle sarılırsan , bunlar zamanla yüzeye çıkar ve özel bilgileriyle hayatını kolaylaştırır.

9--CANLI BİR SİSTEMDE EN ESNEK OLAN VARLIK GÜCÜNÜ 3 TEMEL SPİRİTÜEL PRENSİBİNİ DİKKATE ALARAK , _ BİLİNÇLİLİĞİN GELİŞİMİ, _ SEVME YETİSİNİN GELİŞİMİ, _KENDİNE KARŞI SORUMLULUĞUN GÜÇLENMESİ; KULLANDIĞI TAKDİRDE , TÜM SİSTEMİN SPİRİTÜEL GELİŞİMİNİ İLETMİŞ OLUR:

İnsanın davranışları ile uyum içinde olması , yaşamını ve çevresini kendisine uygun olarak en iyi ve en anlamlı şekilde biçimlendirmesinin kendi elinde olduğunu yukarıda anlatmıştık. İlgili kişilerin 3 temel prensibini geliştirmesi , yeteneklerinin artması sayesinde , spiritüel anlamda faydali bir insan kalabalığı oluşacaktır. Gücün varsa ve sistemin yüküyle ne yapacağını bilmez durumda tek başına kalmak istemiyorsan 3 spiritüel prensip etrafında gelişmek adına , kendi başına yürüyebilene kadar büyümelerinde istekli olmalısındır. Bu aynı zamanda , sistemin sağlamlığını ve esnekliğini geliştirmektedir.

10- HASTALIK BÖLÜNMEK DEMEKTİR, SAĞLIKLI OLMAK BÜTÜNLÜK OLUŞTURMAK DEMEKTİR:

Eski çağın büyük öğreticilerinden olan Hermes Trismegistos ‘ un yasalarına göre ; ‘’ içeride olan , dışarıdadır ve yukarıda olan aşağıdadır. ‘’ Buna göre , her insanda bütün yaratılış kendisini bulmaktadır. Ve yaratılışta da bir insanın tüm parçaları bulunmaktadır. Bu ifadelerde yatan gerçeklilik bilim tarafından araştırılmış ve insan vücudunun en küçük hücresinin bile, insanın bütünlüğünün inşasının bilgilerini içerdiği sonucuna varılmıştır. Dünya bir yansımadır. Dış dünyada bir şey reddedildiği takdirde vücutta bu bölünmenin yansıması olur. Vücudun bütünlüğünden reddedilen her şey , tabii ki korkar , kendi yaşamı ve kabul edilebilmek için savaşır.

11- YAŞAM BİÇİMİNDE , BELİRLİ BİR DEĞİŞİKLİK İÇİN DUYGU MOTÜVASYONU OLAN İNSAN, DÜŞÜK DUYGU KATILIMI OLANA GÖRE , BUNU DAHA HIZLI ve KOLAY ATLATABİLMEYİ ÖĞRENİR:

Tamamen yüzeysel nedenlerden dolayı hiç kimse hayatında kökten bir değişiklik yapmaz. Çünkü buna bir hayli güç sarf etmesi gerekir, ve yaşam gücünün seferberliği , duyguların alanıdır. Bu konuda eski spiritüel öğretiler ve modern bilim istisnasız hem fikirdir. Duygular güçlendiği zaman , bilinçaltımız orada önemli bir olayın gerçekleştiğini fark eder . Şimdi artık bir olay , objektif önemde ve sübjektif kurulukta değil tam tersi kişisel önemliliktedir. Burada bilinçaltı karar verir. Gelişmeyi öğrenmek istiyorsan duygularını gelişme yolunda yanına almayı unutma. Seni dostça en dik yokuşlarda emin ve becerikli bir şekilde yukarı ve aşağıya taşıyacaktır.

12- SONUÇLANDIRILMIŞ KARARLAŞTIRILAN BİR TECRÜBE ( Tecrübe Kümesi) HAFIZADA , BAĞLANTILI DEĞERLENDİRİLİP , ONUNLA BAĞLANTILI TÜM BİLGİLERİN İMGELERİ ile KAYDEDİLİR:

Bu duygular şunlardan oluşmaktadır:

a- Beş duyu kanallarından akan tek tek bilgiler ; görme , koklama , duyma , tat alma, hissetme

b- Zaman sürecine ait bilgiler ; ( hızlı , yavaş, ne uzunlukta , ne zaman tekrarlanabilir veya bir kereye mahsus , ritimler)

c- Alansal sürece ait bilgiler ; nereden , nereye hareket ederek , fark eden insana yönelik hangi pozisyonda , diğer önemli bağlantılı kişiler

d- Bundan dolayı tetiklenmiş içsel tepkilere ait bilgiler ; çağrışımlar , yani diğer tecrübe kümelerine çapraz bağlantılar , bunun gibi tek tek çağrışımların önemi , tür yoğunluk ve kendini göstermesi sonucu

e- Bazen bilinçsizce teşvik edilen , yönlendirilen ve ‘’ d ‘’ maddesinde belirtilmiş duyguların ya da çağrışım bağlantıları aracılığı ile başka tecrübe kümeleri ile mobilize edilen duyguların gücüne , tecrübeler dolayısı ile tetiklenmiş dış tepkilere ait bilgilerdir. Doğrudan duyguları boşaltım sırasında , vücut aracılığı ile dış dünyaya , yaşamı atlatmasını tehlikeye sokmayacak şekilde sınıflandırma yapıldığı takdirde , aynı şekilde , daha güçsüz ikinci derece olan duygular , başka tecrübe kümeleri tarafından ifade edilir. Örneğin öfke yerine korku. Her durumda mobilize edilmiş doğrudan duygu güçleri , o zaman araya kaydedilir. Ta ki boşaltım tehlikesiz görülene kadar.

f- Sübjektif değerlendirme aracılığıyla bağlanmış güç , sevgi vs. gibi büyük yaşam koşulları hakkında bilgi ;

MADDE altında gösterilen her şeyi , tecrübenin ilk verileri olarak kabul edilmiştir.Bu ilk veriler kalıcı bir kaydın gerçekleşmesi için , tüm duyu alanlarından aynı biçimde gelmelidir.Bu bilgiler , diğer duyuların hatırlanan bilgileriyle, hafızada kaydedilmiş uygun tecrübe kümeleri ile çağrışımsal olarak bağlantı kurduğu takdirde , dış dünyadan sadece bir duyunun , bir tecrübe hakkında bilgiler edinip edinmediği önemli değildir.( örneğin, bir kitabın okunması)

Spiritüel NLP ‘ nin Temel İlkeleri Nelerdir? 4.5 5 Unknown 1- NE KADAR ÇOK ALGILARSAN , KENDİN İÇİN O KADAR ÇOK ŞEYİ YAPABİLİRSİN: Geçtiğin yollarda ne kadar güzel çiçekler olursa olsun , düşünce...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved