Çin Astrolojisi

 


Çin Astrolojisi uygulamakta olduğumuz modern astrolojiden çok farklıdır.

Zaman dilimlerinin belirtildiği en eski takvim Çinlilerin Ay takvimidir. Bu takvimi yaptıran da İmparator Huan Tl dir. Gökyüzünü incelemeye meraklı olan imparator, yönetiminin 61. yılında bilginlerine emir vererek bunu yapmıştır.


Ay takvimi bildiklerimizden epey farklıdır. İbranilerin ve Arapların kullanmış olduğu takvimde , marttan başlamak üzere sırasıyla on iki ay bulunuyordu. Oysa bunlardan çok daha önce yapılan Ay takviminde durum epey farklıdır. Çinliler tam devre dedikleri 60 yıllık sürenin önemli olduğuna inanmaktaydılar. Her biri 12 aydan oluşan beş devre, bu Tam devreyi oluşturmaktadır. Çinliler için bu tam devrenin büyük anlam ve önemi vardır. Bu tam devreler insan yaşamının sonsuzluğunu anlatmaktaydı. İnsanlar doğuyor ve ölüyorlardı. Fakat ruhlar ölümsüzdü ve bedenden bedene geçmekteydiler. Bir ruh 60 yıllık yaşamında büyük deneyim sahibi oluyordu ama bu ve ruhun arınması, tam anlamıyla saflaşması için yeterli değildi. Bunun için bu tür Tam devreye gereksinim vardı. 

Çin İmparatorları saraylarında daima yıldız bakıcıları bulundururdu. Onlar aslında birer Astronomdu ve ayrıca yıldızların durumlarını, Güneş ve Ay tutulmalarını ve daha da önemlisi Ay ın gökyüzünde yol almasını inceleyerek yorumlarda bulunuyor. İmparatorda önemli kararları bu sayede alıyordu. Ayın durumuna göre olacak iyiliklerden yararlanırken kötülüklerden de korunuyorlardı. Çinlilerin yılları da bizimkilerden farklıydı. Ayrıca yılların adları da hayvanları simgeliyordu. Çinlilerin yeni yılı 24 Ocak la 19 Şubat arasına düşer. Bundan başka Feng Shui için de Çin Astrolojisinden yararlanılır.
Çin Astrolojisi 4.5 5 Unknown Çin Astrolojisi uygulamakta olduğumuz modern astrolojiden çok farklıdır. Zaman dilimlerinin belirtildiği en eski takvim Çinlilerin Ay takv...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved