Haziran Ayının Taşları İnci ve Aytaşı

 


Denizin Uğurlu Damlaları İnciler...

İnci Çin mitolojisine göre saflık ve değeri simgeler. Gözyaşına “küçük inciler” diyen Çinliler, inci yetiştirmeye milattan önce başlamışlardı. Bazı hastalarını da inci tozuyla iyileştirmişler. Antik çağda incilerin yağmur damlalarından oluştuğuna inanılmış. Suyun olduğu her yerde inci de olabileceği düşünülmüş.

Hindistan’da Hinduizm’in en kutsal ve en sevilen tanrılarından Krişna, ölümden ve kötülüklerden korunmak için inci takarmış. Hintli kadınlar ve erkekler bedenlerini, giysilerini özel adlar taşıyan çeşitli mücevherler ve inciler ile süslermiş. Babil’de Eski Çin’de olduğu gibi incilerin ölümsüzlük sağladığına inanılırmış. 


Kur’anı-ı Kerim’in Rahman Suresi’nin 22. Ayetinde de iki denizden söz edilir ve bu denizlerden inci ve mercan çıktığı anlatılır. İnci, Farsça “ışığın çocuğu” anlamına gelir. Hint ve İran dünyasında tahtlar, taçlar, sorguçlar, elbiseler, ok-yay keseleri, örtüler, halılar vb bu ilahi taşla süslenir, bezenirdi.

Eski Yunan mitolojisine göre, aşk tanrıçası Aphrodite’de dalgaların köpüğünden bir inci gibi doğup, kıyıya çıkmıştır. Romalı bilgin Plinius (M.S. 77) incisinin saltanat taşı olduğu ve ondan değerli bir ikinci taş daha bulunmadığını yazar. İncinin en belirgin yaraları olarak şunlar kabul edilmektedir.


Olumsuz duyguları ortadan kaldırarak uyumlu duygular oluşmasını sağlar.
Zorluklara karşı korunma ve dayanma kuvveti, öz güven ve değerli olma duygusu verir.
İnsanların onu sevmesine yardımcı olur.
Sanata yönelik zekayı ve sezgi gücünü harekete geçirir.


Talihi iyi yöne çevirmede hanımların en çok hoşlandıkları ve kullandıkları takılardandır. Diş, kemikler gibi kalsiyum içerir ve kemik gelişimine, kemik ağrılarına, kronik baş ağrılarına çok iyi gelir. Olumsuz duyguları ortadan kaldırarak, uyumlu duygular oluşmasını sağlar. İnsanların onu sevmesine yardımcı olur. İyi şans getireceğine inanılmaktadır. Sanata yönelik zekayı ve sezgi gücünü harekete geçirir.

Ay Taşı

Ay taşı eski medeniyetlerden beri mücevher yapımında insanlar tarafından kullanılmış parıltı ve görüntü olarak İnci yi andıran değerli taşlardan bir tanesidir. Romalılar Ay’ın ışınlarının taşa dönmesi ile bu taşın var olduğuna inanmışlardır. Yine Romalılar ve Yunanlılar Ay Tanrılarını bu taş ile özdeşleştirmişlerdir. Mitsizim ve sihir ile insanlık tarihi boyunca çok fazla bağdaştırılan Ay Taşı özellikle Hindistan ve Arap kültüründe güçlü inanışlara esin kaynağı olmuştur. Arap kadınları doğurganlıklarını arttırdığı ve Hintliler de rüyalarını zenginleştirdiği için Ay Taşı nı halen kullanmaktadırlar.

Ay Taşı da görüntü olarak çok benzediği İnci gibi, feminen tarafı ağır basan bir taştır. Ancak bilinçaltını uyardığına inanılan Ay Taşı nın pek çok kültürde tarih boyunca mitsizimle uğraşan kişiler tarafından kadın veya erkek ayrımı yapılmaksızın sıklıkla kullanıldığına da rastlanmaktadır.

Ay Taşı diğer değerli taşlar ile karşılaştırıldığında sertlik derecesi diğerlerine nazaran daha az olan hassas bir taştır. Bu sebeple nazik şekilde muhafaza edilmelidir.

Bu taş; sezgi ve psişik algıyı güçlendirmeye yardımcı olur, gök kuşağı etkisi ışık spektrumunu çağırır, Ay taşı Şifa Özellikleri: Mutluluk, iyi talih beslemek, annelik fedakarlık, insan sevgisi, umut, ruhsal iç görü, kolay doğum, güvenli seyahat, yeni başlangıçlar ve bolluk tur.


Haziran Ayının Taşları İnci ve Aytaşı 4.5 5 Unknown Denizin Uğurlu Damlaları İnciler... İnci Çin mitolojisine göre saflık ve değeri simgeler. Gözyaşına “küçük inciler” diyen Çinliler, inci ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved