Ağustos Ayının Taşı Peridot

 


Ağustos Ayının Taşı Peridot
Parlak yeşil rengi ile ve minik bir tutam altının dokunuşuyla hayat bulan, yaz sıcaklığını içerisinde barındıran ve ağustos ayının şans taşı olarak bilinen değerli bir taştır. Geçmişi, M.Ö. II. yüzyılın başlarında Mısır mücevherlerin de kullanılabilecek kadar eskiye uzanır.

O zamanlarda kullanılan taşlar Kızıl deniz yakınlarında bulunan küçük volkanik adadaki madenlerden gelmekteydi.

Ancak, periyotun yüzyıllar içinde kaybolmaya yüz tutan popülaritesi, özellikle son yıllarda Keşmir yakınlarında bulunan yeni peridot madenlerinden büyük boylarda çıkan bazı taşların kıyaslanamaz güzellikteki renkleri ve transparanlığı ile tekrar artmıştır.


Bu maden ile peridot, tekrar gündeme gelerek, modern bir mücevher taşı haline getirmiştir.

Son yıllarda Pakistan’da, en iyi periyotların çıkarıldığı oldukça büyük ve heyecan verici zengin bir maden de bulunmuştur. Hava şartlarının mücevher taşlarının sadece yaz aylarında çıkarılmasına izin vermesine rağmen alışılmadık derecede büyük ve kaliteli kristaller bu vadiden alınmaktadır. Bu taşlar daha önce görülen periyotlardan daha iyi kalitede ve madenler ise daha memnun edici derecede zengindir.

Pakistan’dan çıkarılan bu özel kalitedeki peridotları vurgulamak için meşhur “Keşmir Safirleri” adından esinlenerek bu taşlara "Keşmir Periyotları" adı verilmiştir. Peridot'un ne kadar yeşil olduğu tamamen içindeki demire göre değişir, peridot bir olivin minarelidir Mücevher taşı ticaretinde verilen peridot adı Yunanca'da “Zenginlik Vermek” anlamına gelen “Peridona” kelimesinden türetilmiştir. Eski Türkçe de ise "Zebercet" adı ile anılmıştır. Periyotun, kedigözü ve yıldız optik görünümleri oldukça nadir ve değerlidir. En güzel taşlar Pakistan ve Afganistan arasındaki sınırdan gelir. Ancak peridot; Çin’de, Amerika’da, Avustralya’da ve Afrika’da da bulunur.Brezilya, Kenya, Meksika, Seylan diğer kaynaklar olarak sayılabilir. Burma’dan gelen, parlak yeşil ve ipeksi ışıltı veren taşlar diğer ülkelerden gelenlere oranla daha pahalıdır. Peridot yeşil mücevher taşları renk yelpazesine harika bir çeşit ekler. Dünya modası yeşil renge olan aşkını yeniden keşfetme sürecinde olduğundan bu zengin tondaki mücevher taşını popülaritesi de çok yükselmektedir.Peridot bakımı ılık sabunlu su kullanılarak yapılabilir.
Beden-zihin dengesini sağlar. 


Doku bozulmalarını önleyici özelliklere sahiptir.
Kalp, pankreas, dalak ve ciğerler üzerinde olumlu etkileri vardır.

Periyotun Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri: 


Çevreyle iletişimi mükemmelleştirir. Kıskançlık, egoistlik ve duygusal soğuklukları yok eder.
İyimserlik verir ve küçük gelişmelerden sevinç duyulmasını sağlar.
Kaygıyı azaltır. 


Periyotun Fiziksel Etkileri:

Kişinin iç dünyasını fark etmesini sağlayarak kişisel gelişimi hızlandırır.
Kişinin yaşam enerjisini, canlılığını korumasını sağlar.
Kişiyi verici olmaya yönlendirir.
Nedensiz duyulan korkulara karşı iyi gelir.
Neşe ve sevinç hissi verir. Böylece diğer insanlara da sevgiyle bakılmasını sağlar.


Peridot taşı, genelde küçük parçalar halinde bulunur. 1 cm.lik bir peridot, büyük sayılabilecek bir peridottur ve normalde büyüklük olarak arada çok fazla fark olmadığı düşünülse bile bu, peridotun fiyatını etkileyen oldukça önemli bir unsurdur. Peridot, olivin mineralinin bir çeşididir. Zebercet olarak da anılır. Peridot ismini Yunanca peridona ("bolca vermek") kelimesinden alır. Halk arasındaki diğer isimi "yılantaşı"dır. Bazen "beril" olarak isimlendirilirse de, [beril] Berilyum içeren farklı bir taş grubundandır. Peridot parlak sarı-yeşil renktedir. Mineraldeki demir oranı taşın renginin tonunu belirler. Özellikle altınımsı yeşil ve koyu yeşil olanları daha değerli sayılır.Bu renklerdeki taşlarda kahverengi-yeşil olanlara oranla daha az demir vardır. Pek sert olmayan peridotun sertliği Mohs skalasında 6.5-7 arasındadır.Kimyasal formülü (Mg,Fe)2SiO4 olan peridotun yağsı bir parlaklığı vardır.

Her ne kadar olivin çok rastlanan bir mineral olsa da,değerli taş olarak kullanılabilecek peridot az bulunur. Ayrıca, demir nikel alaşımlı gök taşlarında peridot kristallerine rastlanmıştır. Peridot Burma, Norveç, Avustralya, Brezilya, Çin, Kenya, Meksika, Pakistan, Güney Afrika, Sri Lanka, Tanzanya ve ABD'de (Arizona, Hawaii, Nevada ve New Mexico) bulunmaktadır. Pakistan'da bulunan özel bir peridot türüne Kaşmir Periyot denilmektedir.


Ağustos Ayının Taşı Peridot 4.5 5 Unknown Parlak yeşil rengi ile ve minik bir tutam altının dokunuşuyla hayat bulan, yaz sıcaklığını içerisinde barındıran ve ağustos ayının şans ta...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved