Ekim Ayının Taşı Opal

 


Opal Taşı
Opal doğal taşlar içinde kendileri arasında bir sınıf oluştururlar. İsim olarak; renginde bir değişiklik görmek anlamına gelen Yunanca "Opallus" tan gelmektedir. Daha sonra, Latince "opalus" adını alarak değerli taş anlamını içerir.

Taramalı elektron mikroskopları tarafından yapılan incelemelerde opal taşındaki yanar döner rengin bir kırılma sonucu oluştuğu anlaşılmıştır. Opal; tortullardan oluşmuş bir taştır. Uygun koşullar altında, sular çözünerek silikat bakımından zengin olarak, yeryüzünde sızmalardan meydana gelmiş bir doğal taştır. Bu boşluklara girdiğinde, silikatlar küçük küreler şeklinde oluşur.

Kürelerin boyutu ve şekli düzgün ise, ışık yayarlar, fakat şekilsiz ve düzensiz iseler opalleri oluştururlar.

 Opal şekil olarak, doğadaki boşlukları doldurarak meydana gelir. Antik medeniyetleri konu yapan yazarlara göre, günümüz için saf opal taşını bulmak zordur.

Opal taşı sempati ve merhamet taşıdır, simgesel olarak saf düşünceleri ve güveni betimler. Sürekli değişen serveti sembolize eder. Opal isim olarak Sanskritçe kökenli upala yani mücevher anlamına gelir. Opal renkleri; renk skalasının hemen hemen tüm renklerini içerir. Çok çeşitlidir. 100 renk çeşidi olduğu bilinmektedir. Yapısında su bileşenlerinin olmasına rağmen bazı çeşitlerinde yarı saydamlık gösterir.

M.Ö. 250 yıllarında opal taşından için karanlıkta parlar iddiası ve emperyal otoriteyi koruduğuna inanılıyordu. Roma İmparatoru Konstantin tacı opal taşlarından yapılmıştır. Opal hakkında sayısız öyküler vardır. Örneğin opal taşının en parlak şekilde parladığı zaman uzak yerlere kadar düşüncelerle iletişim kurulduğuna inanılıyordu. Doğu Avrupa da opal mutluluk ve umut olarak sembolize ediliyordu. İnanç ve sevgi taşı olarak kullanılıyordu. Delphian ve Shakespeare göre opal güzel bir kadını betimliyordu ama bu güzel kadının en karakteristik özelliğinin değişken olmasıdır.

Opal taşının pek çok hastalık için bir şifa verdiğine inanılıyordu, yapısında bulunan su miktarından dolayı ateşi yüksek olan kişilerde bedenlerine koyarak vücut ısısını düşürdüğüne inanılıyordu. Opal taşı; epifiz ve hipofiz bezlerinin işleyişine etki ederek normal seyrine döndürmeye yardımcı olur, özellikle kalp hastalarında sinirlenmek hiç iyi bir durum değildir, üzerinde taşıyarak sinirleri yatıştırmaya etken olur, kişiyi melankoliye karşı korur, görme keskinliğini artırır. İstikrarsız yapıda olan kişilerin tenlerine değecek şekilde opal taşı takmaları iyi olur. Baş ve göz çakralarına iyi gelir, görselleştirmede hayal gücünü kullanmada rüyalarda ve şifa için kullanım da etken bir taştır. Kolaylıkla negatif enerjide olan kişilerin oluşturdukları enerjiyi emer, takan kişiye olumsuz enerjinin ulaşmasını önler. 
Opal taşının bakımı; yüksek olumsuz enerjileri çekmelerinden dolayı taşın rengi zamanla değişir, bu değişimlerde su veya saf bitkisel yağ ile taşı temizlemek arındırmak gerekir.

Ekim Ayının Taşı Opal 4.5 5 Unknown Opal doğal taşlar içinde kendileri arasında bir sınıf oluştururlar. İsim olarak; renginde bir değişiklik görmek anlamına gelen Yunanca ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved