Yıldız Haritaları ve Tarih Öncesi

 


Yıldız Haritaları ve Tarih Öncesi
M.Ö. 1500 dolaylarında Güneş' in ne zaman doğup battığını gösteren tabloların var olduğunu ve M.Ö.1000 yıllarında da astrologların gökyüzünün bu cisimlerin etrafında döndüğü büyük bir daire olduğunu öğrendikleri bilinir.

Güneş ‘in Dünya üzerindeki etkisi, sağladığı ışık ve sıcaklıkta belirgindir.


Ay’ın etkisi de aynı oranda gözle görülürdü. Örneğin, denizlerdeki gelgiti yaratır ve bazı bitki ve hayvanları etkiler. Adet döngüsünü düzenler. Yazının icadından çok önce gözlemlendiğini ve gitgide diğer gezegenlerin de daha belirsiz etkilerinin sonradan fark edildiğini ve incelendiği anlaşılır.

1. yüzyılda yazar Cicero, astrolojinin gelişimi hakkında bir açıklamasında; Mısırlılar ve Babilliler hiçbir dağın tüm yarım küreyi görmelerini engellemeyeceği geniş düzlüklerde oturur ve böylece kendilerini sadece astrolojiye adapte edebilirlerdi. Yalnızca Ortadoğu’ da değil aynı zamanda Uzakdoğu’ da ve İnka, Maya ve 
Meksika uygarlıklarında, çıplak gözle görülebilen gezegenler; Merkür, Satürn, Jüpiter, Venüs, Mars nüfuzlu tanrılar olarak tanınırdı.
Yıldız Haritaları ve Tarih Öncesi 4.5 5 Unknown M.Ö. 1500 dolaylarında Güneş' in ne zaman doğup battığını gösteren tabloların var olduğunu ve M.Ö.1000 yıllarında da astrologların gök...

Hiç yorum yok:

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved