Astrolojide Temel Kavramlar

 


ASC, DSC, MC, IC Nedir?

Astrolojide, kişinin doğum anındaki, doğu ufkunda yükselen burç, YÜKSELEN BURCU oluşturur ve kısaca ASC (ascendant) ile gösterilir. 1. evin başlangıcıdır. Tam karşısında, 180 derecede batı ufkunda ALÇALAN BURÇ görülür ve kısaca DSC (descendant) ile gösterilir. 7. evin başlangıcıdır.

Yükselen burcun Alçalan burç ile oluşturduğu düzlemi esas alıp doğum haritasını iki eşit parçaya ayırdığını düşünelim, ufuk düzleminin altında kalan parça da, altı adet ev parçası bulunur ve direkt kişiliğimizin gelişmesinde rol oynayan hayat eylemleri ile ilgilidir.

Ufuk düzleminin üstündeki altı ev parçasında ise, bu gelişimin etkilerini başkalarına yansıttığımız ve dışa açıldığımız alanlar kapsanır. Doğum haritasında aşağıda gezegenleri çoğunlukta olan bir kişi, içsel dünyasıyla daha fazla ilgili olurken, tam tersi haritada yukarıda birikim varsa kişinin dışa dönül karakteri baskınlaşır. 

Gökyüzünün ortası anlamına gelen MC (medium coeli), Güneş’ in tam öğle vaktinde en tepeye ulaştığı noktadır. Gökyüzü ortası, 10. evin başladığı noktayı gösterir. Tam karşısında ise 180 derecede Güneş en dip noktaya ulaşır. Buna IC (immun coeli) gökyüzünün dibi adı verilir. 4. evin başlangıcını belli eder. Gökyüzü ortasının, gökyüzü dibiyle oluşturduğu düzlem MERİDYEN AKSIDIR. Bu aksı baz alınarak da doğum haritasını iki parçaya böldüğünü düşünebiliriz. Aksın solunda yani doğuda kalan kısmı, kendi kapasitemizin ve kuvvetimizin etkisini artırırken, sağında kalan batı kısmında etkiyi azalacaktır. Doğuda gezegen etkileri baskın olan biri, kendi kararlarını kendi vermede başarılı ve hayat akışındaki kararlarını uygulamada daha etkin olur. Bundaki gezegen birikimi ise, kendini olayların akışına bırakan, karar verme gücünde, etrafındaki kişilerin sözlerinden etkilenebilen veya olayların istemsiz akışından dolayı mücadele edemeyen bir kişilik yapısını belli eder.

Bu akslar birbirlerini bazen 90 derece, bazen de farklı bir açıyla keserek doğum haritasını dört önemli bölüme ayırır. Bu parçalar detaylı incelenirse doğum haritasının özü ve yapısı netleşir.


1.Bölüm: Doğumla alınan ilk nefes enerjisi, direk kişinin gelişimde etkendir. Fiziksel yapı oluşur (1.ev), ego şekillenir. (2.ev), ilk düşünce uygulanır (3.ev). 

2.Bölüm: Kişisel gelişim öğrenildiği ve ifade edildiği alanlardır. İçsel olarak nereye ait olduğumuz araştırılır (4.ev), yaratıcılığımız keşfedilir (5.ev) uygulama alanlarında çalışmaya başlanır (6.ev).

3.Bölüm: Dışa açılımın başlandığı bu bölümde kişi birebir ilişkilere göre (7.ev). Egolarını, kurduğu ilişkilerin yani başkalarının vasıtasıyla tatmin ederek (8.ev) ve deneyimlerini özümsemek için kendini düşünce sistemleriyle kritize etmeye başlar (9.ev). 

4.Bölüm: Sıra kendini aşmaya geldiğinde, kalıcı bir konum arayış (10.ev) söz konusudur. Bunu da gruplar ve çevresi sayesinde (11.ev) başararak, kendisini yeniden keşfetmeye hazırlanır (12.ev).

Astrolojide Temel Kavramlar 4.5 5 Unknown ASC, DSC, MC, IC Nedir? Astrolojide, kişinin doğum anındaki, doğu ufkunda yükselen burç, YÜKSELEN BURCU oluşturur ve kısaca ASC (ascenda...

1 yorum:

102coffeeclub dedi ki...

teşekkürler

Copyright © Astroloji ve Tarot. All Rights Reserved